

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.7 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 50 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 940 mA |
| DC Resistance (DCR) | 156 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 950 mA |
| Saturation Current | 930 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 950 mA |
| Max Temperature Rise Current | 940 mA |
| Max Length | 3.4 mm |
| Max Width | 2.7 mm |
| Min Length | 3 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
Stock: 2884
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.10003 | $1.00030 |
| 50 | $0.09089 | $4.54450 |
| 100 | $0.08259 | $8.25900 |
| 500 | $0.07474 | $37.37000 |
| 1000 | $0.06763 | $67.63000 |
| 3000 | $0.06206 | $186.18000 |
| 5000 | $0.05694 | $284.70000 |
| 10000 | $0.05566 | $556.60000 |
